Conducerea Direcţiei Judeţene pentru Cultură şi Patrimoniu doreşte să refacă mai multe monumente istorice importante pentru oraşul nostru. Astfel, au fost înaintate Consiliului Judeţean mai multe propuneri care vizează refacerea şi conservarea monumentelor Valul lui Traian, Castrul roman de la Tirighina-Bărboşi şi Poarta de Han turcesc. „Instituţia noastră a înaintat aceste propuneri, iar preşedintele Consiliului Judeţean le-a primit cu braţele deschise. Aşteptăm acum semnale pentru începerea acelui proiect de management pentru dezvoltarea durabilă a acestei zone în care este protejat Valul lui Traian. Sperăm ca şi celelalte monumente să fie conservate şi revitalizate. De asemenea, sperăm ca în 2013 să fie refăcută statuia marinarilor căzuţi la 1918, aceasta urmând a fi construită pe vechiul amplasament, în zona Stirex. Tot pentru 2013 avem în plan şi construirea unei troiţe, undeva la Giurgiuleşti. Povestea spune că acolo, în timpul celui de-al Doilea Război Mondial, un vajnic apărător al oraşului, un căpitan, împreună cu soldaţii din subordine, s-au opus intrării tancurilor sovietice în oraşul nostru”, a explicat Marius Mitrof, consilier în cadrul Direcţiei Judeţene pentru Cultură şi Patrimoniu.

Acesta a mai susţinut că e foarte posibil ca lucrările să înceapă în primăvara lui 2013.